Cocuklarda Gece Teroru Nedir

Çocuklarda görülen gece terörü nedir?

Okul öncesi dönemde ya da daha ileriki yaşlarda, genellikle erkek çocuklarda görülen gece terörünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genellikle çocuk uyuduktan bir ya da bir buçuk saat sonra ortaya çıkar ve ortalama 10-30 dakika sürer. Çocuk uykusunda çığlıklar atmaya ya da ağlamaya başlar.


Yatağından çıkıp koşturan çocuklar da vardır. Böyle bir durumda her ne kadar çocuğun gözleri açık da olsa çocuk uyanık değildir ve çevresindeki insanların varlığını fark etmez, onları duymaz. Gece terörü yaşayan çocuk kâbustan farklı olarak kolaylıkla yeniden uykusuna devam eder. Ertesi sabah uyandığında ise gece yaşananlarla ilgili hiçbir şey hatırlamaz.

Gece terörünü yaşarken çocuğa müdahale edilmemesi, uyandırılmaya çalışılmaması gerekir. Eğer çocuğun can güvenliği tehlikede değilse ya da kendine zarar verdiği bir durum yoksa sabırla çocuğun içinde bulunduğu halin geçmesi beklenmelidir. Eğer çocuğunuzu fiziksel olarak kavrayarak engellemeye çalışırsanız, bu davranış çocuğunuzun daha çok korkmasına yol açar. Onun yeri ne yavaş ve sakin bir şekilde çocuğunuzu ürkütmeden ona yaklaşmanız gerekir.

Gece terörü, kâbusun bir sonucu olarak ortaya çıkmaz. Gece terörü derin uykuda ortaya çıkarken, kâbuslar uykuda rüyanın görüldüğü aşamada ortaya çıkar. Çocuklarda gece terörünün görülmesinin nedeninin uyku paternlerinin olgunlaşmaması ve beynin hafif uykudan derin uykuya geçişi kolaylıkla yapamaması olduğu düşünülmektedir. Uykuda, derin uykudan rüya uykusuna ya da hafif uykuya geçiş vardır. Beyin dalgalan uykunun evrelerine göre değişir, Gece terörü yaşayan çocuklarda bu geçişin birdenbire olduğu, bunun sonucu olarak da çocuğun yatağın içinde oturarak korku dolu bir ifade ile bağırıp çığlık atmaya başladığı düşünülür.

Uykuda yürüme ile gece terörünün benzer tarafları vardır. Beyin dalgalan, kalp atışları ve solunum hızı her ikisinde de benzerdir. Gece terörünün çok uzun sürmemesi ve çocuğun kolaylıkla uykusuna devam edebilmesi ve ertesi sabah da hiçbir şey hatırlamaması çocuk açısından durumu kolaylaştırmaktadır. Gece terörünün olumsuz etkileri çocuktan çok anne baba üzerinde olmaktadır. Anne babaların çocuklarının uyku düzenlerini korumaları, gün içinde çocuğun dinlenmesi için zaman yaratmaları, hatta çocuğun gündüz uyumasını sağlamaları gerekir. Anne babaların gece terörünün çocuk uyuduktan ne kadar zaman sonra ortaya çıktığını takip ederek ortaya çıkması beklenen zamandan on beş dakika önce çocuğu uyandırmaları, beş dakika kadar onunla konuşarak onu uyanık tutmaya çalışmaları ve buna düzenli olarak bir hafta devam etmeleri çocuklar üzerinde etkili olmaktadır. Eğer gece terörü çok sık görülüyorsa ilaç tedavisi söz konusu olabilir. Bir çocuk nörologuna gidilmesinde yarar vardır.

Gece terörünün geç ergenlik döneminde ya da yetişkinlerde görüldüğü durumlarda mutlaka bir nörologa gidilmesi gerekir.