Tenis Nedir Tenis Kurallari ve Olculeri

Tenis (Alan Topu) Nedir, Tenis Oyun Kuralları, Tenis Ölçüleri Hakkında

Bir ağla ikiye bö­lünmüş, kort denen bir alanda raketle oynanan top oyunu. Kortun İki yanındaki 1.37 m genişliğindeki alanlar çiftler maçında kul­lanılır. Raket­lerin ağırlığı 370-400 gr'dır. Topun çevresi 6.35 veya 6.66 cm'dir. Ağırlığı ise 56.7-58.50 gr arasındadır. Karşılaşmalar tekler, çiftler ve karışık kategorilerde yapılır. Bir set almak için 6 oyun, bir oyun almak içinde 4 sayı kazanmak zorunludur. Teniste sayı­lar 15, 30, 40 ve oyun biçiminde sayılır.

Tenis Kortu

Tenis oynanan alan

Tenisçi Bacağı

Tenis oyuncularının en sık yaptığı hareketlerden biri, gelen topa vurabilmek için öne doğru hızla sıçramaktır. Bu hareket sırasında M. Gastroknemius üzerine aşırı bir yük biner ve kasta gerginlik olur. Öne doğru yapılan hareketin çok ani olduğu durum­larda ise özellikle orta yaşlı ve kondis­yonu iyi olmayan sporcularda, kas lifle­rinde yırtılma olabilir ve gastroknemius kası içine doğru kanam başlar. Bu sıra­da sporcu, baldırının arkasına bir darbe geldiğini zannedebilir. Sporcu bir süre oyuna devam edebilir, ancak daha sonra bacakta şişmeyle birlikte şiddetli bir ağrı başlar ve sporcu adım atamaz duruma gelir. Erken dönemde buz-kompresyon ve elevasyondan ibaret üçlü tedavi uygu­lanır. Elastik bandajı ayak parmakların­dan dize kadar sarmakta yarar vardır. Ağrı ve enflamasyonu kontrol amacıyla, stroid olmayan antiromatizmal ilaçlar verilebilir. Yaralanmadan üç gün geçtik­ten sonra rehabilitasyon programına başlanmalıdır.

Tedavinin en önemli öğe­si, gastroknemius germe egzersizleridir. Duvar kenarında, ayaklar sabit dururken, gövde ve kollar öne uzatılarak egzersiz­lere başlanır. Daha sonra giderek artan yoğunlukta yürüme egzersizlerine geçilir. Çömelip kalkma ve parmak uçlarında yürüme egzersizlerine gastroknemiusun gücü istenen noktaya gelinceye kadar devam edilir. Birkaç hafta sonra sporcu yeniden tenise başlayabilir. Bir önlem olarak dikkatli oynaması ve ayakkabı topuğunun 1 cm kadar yükseltilmesi önerilebilir.